Vianoce

Čo by som mal(a) vedieť pred kúpou okien?

Nie je okno, ako okno, má zmysel niečo si o nich prečítať, aby ste sa vyhli sklamaniu pri kúpe nekvalitného výrobku...

Plastové okná sú v Európe najčastejšou voľbou pri výmene starých okien za nové, rovnako aj pri výstavbe nových objektov. Poskytujú najlepší pomer medzi cenou a úžitkovými vlastnosťami.

Plastové okná sú pri výrobe skonštruované z komponentov: plastové profily, kovania, sklo a tesnenia.

Plastové profily sa používajú na výrobu rámov a krídiel. Pri výrobe okien a montáži sa používajú taktiež rozširovacie a spojovacie profily. Každý výrobca týchto profilov má svoju vlastnú „receptúru“, technológiu výroby a konštrukciu výrobkov. Tieto majú vplyv na statickú pevnosť, tepelnú izoláciu, tesnosť, odolnosť voči nárazu, či voči poveternostným vplyvom. Rovnako na farbu plastu a jeho farebnú stálosť, vzhľad a lesk povrchu.

Profilový systém Salamander, ktorý používame pri výrobe okien pre náš eshop je najprémiovejší systém na trhu. Vyniká žiarivo-bielou farbou, vysokým leskom a hladkosťou povrchu (čo spôsobuje mimoriadnu farebnú stálosť a zabraňuje zažltnutiu okna). Okno je vystužené oceľovou pozinkovanou výstužou, rôznych hrúbok, v závislosti od rozmeru okna. Salamander Streamline 76 vyniká vysokou statickou pevnosťou a umožňuje vyrábať aj nadrozmerné typy okien. Tepelnoizolačné vlastnosti systému sú štandardné a systém umožňuje inštalovať aj izolačné 3-sklo.

Systém Aluplast, ktorý je lacnejšou alternatívou je rovnako nemeckej výroby, no za Salamandrom nezaostáva. Jeho parametre sú takmer rovnaké.

 

Kovanie na oknách je tvorené pevnými aj pohyblivými časťami. Kovanie zabezpečuje okrem iného otváranie a zamykanie. Je vyrábané z ocele, ktorá je galvanicky upravená (protikorózna úprava kovových elementov).

Kovanie, ktoré používame pri výrobe okien pre náš eshop je nemeckej značky Maco. Jedná sa bezpečnostnú radu Maco Multimatic a každé okenné krídlo je vybavené minimálne 2 ks zamykacími bodmi s hríbikovými uzávermi a protikusmi s obojstrannou „T“ drážkou. Tieto protikusy sú upevňované do oceľovej výstuže v profile rámu, čo výrazne zvyšuje odolnosť proti vlámaniu. Samozrejmosťou je mikroventilácia na každom otváravo-sklopnom okne. Okná je možné na prianie vybaviť bezpečnostnou kľučkou, polohovateľnou ventilačkou. Do balkónov odporúčame namontovať „fajčiarsku západku“ a madielko.

 

Sklo sa pri výrobe okien používa najčastejšie v zostave, ako 2-sklo, alebo 3-sklo. Tabule skla sa spájajú do celku (do izolačného skla) použitím rozličných rámikov (tzv. dištančný rámik, ktorý môže byť vyrobený z hliníku, nereze, alebo kompozitného materiálu). Tento rámik má veľký vplyv na možné rosenie sa skla z interiérovej strany, pričom rozličné kompozitné materiály majú najlepšie izolačné vlastnosti a možnosť rosenia sa skla vlastne vylučujú. Jednotlivé tabule skla sú pokovené jemnou vrstvou ušľachtilého kovu, ktorý spôsobuje odraz vyžarovaného tepla naspäť do interiéru a rovnako odraz do exteriéru. Vzhľadom na podiel skla na celkovej ploche okna je možné povedať, že na tepelné parametre okien majú sklá najväčší vplyv.

Okná vyrábené pre náš eshop sú štandardne zasklené izolačným dvojsklom s prestupom tepla Ug=1,0W/m2.K Na prianie je možné okná zaskliť izolačným 3-sklom, s prestupom tepla Ug=0,6W/m2.K

 

Tesnenia zohrávajú kľúčovú úlohu v plastových oknách. Zabezpečujú utesnenie priestoru medzi rámom a krídlom okna, taktiež sa používajú na utesnenie napojenia skla do krídla. Tesnenia chránia proti prefukovaniu, taktiež proti prenikaniu vody do okna. Štandardne sú okenné systémy vybavené 2ks, alebo 3ks tesnení medzi rámom a krídlom. Materiál, ktorý je použitý na výrobu tesnení má mimoriadny vplyv schopnosť tesniť, aj s odstupom času. Životnosť tesnenia ovplyvňujú poveternostné vplyvy – najmä UV žiarenie a mráz.

Naše okná sú vybavené 2 dorazovými tesneniami, pričom tesnenie je vyrábané z mimoriadne kvalitného materiálu, ktorým je EPDM guma. Štandardne sú biele okná vybavené tesnením v šedej farbe a okná s drevoimitáciou sú vybavené čiernym tesnením.